Počet stránek ve webu: 39.655

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.
V této sekci můžete zadat dotaz týkající se exekuce a insolvence (oddlužení). Jiné typy dotazů zde prosím neukládejte.
Na Vaši otázku bude odpovězeno cca. do 3 dnů.
Na dotazy odpovídá právnička Mgr. B. Karásková (insolvence) a advokátka Mgr. Renáta Benetková (exekuce).

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv exekuční poradny: 5.765.874

Darování domu dlužníkem a exekuce - lze v případě napadení darování pro účlovost oddělit bytovou jednotku a ponechat ji obdarovanému?

Odesláno: 
Otevřeno 141 x
1 odpověď
 
Dobrý den,
zjistil jsem, že jeden z rodičů, s nimiž sdílím rodinný domek, je účastníkem 15 let trvající soudní pře, která může nepříznivě skončit. Nemovitost byla převedena na mě a na sestru zhruba 2008.
Mohly by být v případě exekuce uchráněny alespoň podkrovní prostory, které obývám, kdybych je včas nechal zkolaudovat jako samostatnou bytovou jednotku?
Nemůže být takový postup vykládán jako „účelový“? A nemůže být za účelové označeno i samotné převedení nemovitosti na potomky před 10 lety?
Děkuji.
 
Dobrý den, pokud je dům ve Vašem vlastnictví a Vaší sestry a exekuce by mohla být nařízena proti Vašemu rodiči, který zde bydlí, tato nemovitost nebude v případném exekučním řízení vedeném proti němu postižena, neboť již není jejím vlastníkem. Věřitel Vašeho rodiče může in eventum považovat převod nemovitosti za účelový, musel by však podat tzv. odpůrčí žalobu a účelovost převodu prokázat, což není úplně jednoduché.