Exekuce zemřelého manžela - dluhy vzniklé před manželstvím, kdo je zaplatí?

3 odpovědi

Dobrý den, sestře zemřel 9.2.2014 manžel a ona se teprve teď dozvěděla, že má - měl asi 14 exekucí, o kterých jí vůbec nic neřekl. Všechny dluhy vznikly před manželstvím. Vzal si půjčku, o které také nic netušila. Celková částka je závratná. A s jejím příjmem, cca 10.000 Kč, by to splácela celý život. Jak to bude s dědickým řízením? Bude to muset po něm splácet ona - vdova - nebo se ty exekuce budou vztahovat i na jeho dospělého syna a dceru? Jde o dluhy z jeho prvního manželství a jejich společného podnikání. Do manželství s mojí sestrou vstupoval bez jakéhokoliv majetku a ani během dvouletého manželství si nic hodnotného nepořídili. I nábytek mají půjčený.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Vaše sestra i její děti mohou odmítnout dědictví, potom nebudou muset exekuce splácet. Ovšem přijdou tím o majetek zemřelého manžela, který bude zahrnut do dědického řízení. Odmítnutí dědictví vyžaduje výslovné prohlášení vůči soudu. Dědictví lze odmítnout do jednoho měsíce ode dne, kdy soud dědice vyrozuměl o jeho právu odmítnout dědictví a o následcích odmítnutí.
Vše o dědění dluhů vizte zde: ODKAZ

Dobrý den, u sestry proběhlo dědické řízení po manželovi, po kterém nezůstal žádný movitý a nemovitý majetek, pouze dluhy (exekuce). Paní notářka jí na dotaz zda může odmítnout dědictví odpověděla, že nemůže když po něm nic nezůstalo. A že řízení ukončí. Když se jí setra zeptala, co bude s těmi dluhy, řeklá jí, že si to musí vyřešit s exekutory sama a nějak se s nima domluvit. Obávám se, že díky tomuto postupu bude muset setra platit dluhy, které vznikly už před manželstvím. Je prosím postup paní notářky správný? Nelze s tím nic jiného udělat? děkuji za odpověď. Sára

Dobrý den. Váš dotaz se netýká výkonu exekuce, ale odědického řízení. Dotaz prosím uložte do formuláře na stránce ODKAZ. Dotazy přijímáme každý lichý týden v pondělí po 10. hodině.
Máte také možnost zeptat se právničky v online chatu. Ten je k dispozici každý sudý týden v sobotu mezi 9-11. hodinou na stránce ODKAZ.