Jak zjistit důvod exekuce, povinnost exekutora předložit dokumenty z exekučního spisu k náhledu exekuovanému

1 odpověď

Dobrý den,
rád bych se Vás zeptal na daňovou exekuci, která je uvalena na moji přítelkyni. Jedná se o to, že přítelkyně zatím ještě nebyla zaměstnána, ani nepodnikala nebo něco podobného (nedávno dostudovala vysokou školu, VŠ) a přišel jí exekuční příkaz na přikázání pohledávky z účtu - cca na 170.000 Kč. Tzn. , že ji zmrazila banka účet.
Když jsme byli u exekutora, tak mě tam ani nepustili a jí ani neřekl původ téhle exekuce. Jen že to musí zaplatit.
Je možný, že na ní někdo podnikal, zneužil její rodné číslo nebo něco podobného?
Popřípadě jak tohle řešit. Ještě si nic nevydělala a už má platit nějakou exekuci.

Mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud je proti Vaší přítelkyni vedena exekuce, je jejím účastníkem a má právo na veškeré informace o řízení a dokumenty, které s ním souvisí včetně těch, které v řízení byly vydány. Exekutor má povinnost dokumenty Vaší přítelkyni zaslat na adresu trvalého bydliště, případně je předat při jednání s ním (s jeho zaměstnanci). S Vámi by exekutor jednal pouze na základě plné moci poskytnuté Vaší přítelkyní. Obecně doporučuji nenechat s odbýt a telefonicky a písemně důrazně trvat na předání všech uvedených dokumentů, z nichž bude zřejmé, proč je exekuce proti Vaší přítelkyni vedena. Případně je možno využít institutu nahlížení do spisu a vše si ofotit. Pokud bude mít Vaše přítelkyně za to, že je exekuce vedena neoprávněně, nechť podá návrh na její zastavení a odůvodnění, proč má za to, že nic nedluží. Pokud by exekutor (jeho zaměstnanci) neposkytoval patřičnou součinnost, sdělte mu, že se obrátíte se stížností na jeho protiprávní jednání u dohledového orgánu nad činností exekutorů, kterým je Ministerstvo spravedlnosti ČR a stížnost případně podejte (Vaše přítelkyně).