Exekuce a vymáhání nedoplatku odpisem nebo formou prekluze (§ 158 a 153)

1 odpověď

Dobrý den,
prosím o informaci jestli existuje dle exekučního řádu prekluze, nebo-li jestli dlužný nedoplatek po nějaké době, kdy se nenajde např. účet, zaměstnání, majetek povinného, zaniká. Jak je tomu ve státním sektoru, který se řídí daňovým řádem.
Po zániku se dělají následně odpisy dle § 158 (nedobytnost po roce) či § 153 prekluze (6let, max. 20-30let, dle typu exekuce). Děkuji moc

Dobrý den, v exekučním řízení dle exekučního řádu prekluze neexistuje, tj. exekučně vymáhaný dluh ze zákona nikdy nezaniká. Pouze je možno exekuci zastavit např. pro nedostatek majetku, na návrh účastníka řízení a za určitých okolností i postupem exekutora ex offo.