Spoluručení dlužníkovi a schválení insolvence - odpovědnost ručitele za dluhy dlužníka a splácení ručitelem

1 odpověď

Dcera studentka spoluručila matce za úvěry. Nyní je (bývalá manželka) v insolvenci a dluhy v řádu statisíců spadly na dceru. S bývalou manželkou jsem již od ruku 2010 rozveden, dluhy si nabrala po rozvodu. Je toto v pořádku?
Děkuji.

Dobrý den,
bohužel spoludlužník či ručitel je povinen dluhy primárního dlužníka v rozsahu, v jakém je neplnil primární dlužník, věřiteli uhradit.
Pokud je dcera zletilá a svéprávná, je povinna dluhy uhradit a naopak věřitelé jsou oprávněni je po ní vymáhat.
Pokud však tímto způsobem za matku cokoliv uhradí, může plnění požadovat po matce (vstoupí do práv příslušného věřitele, kterému dluh uhradila).