Dědění dlužníka v insolvenci a splácení fixní částkou - je dědictví majetková podstata oddlužení?

1 odpověď

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jak je to z dědictvím v insolvenci pokud mám nastavenou fixní částku která se po celou dobu nemění. Otec zemřel před pár měsíci a já už jsem v insolvenci už dva roky. Zdědili jsne se sestrou finanční částky z běžného účtu, z penzijního pojištění a družstevní byt. Řád bych se zeptal jak to v takovém případě chodí.
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
ve Vaše případě platí znění ust. § 412 odst. 1 písm. b) insolvenčního zákona, tedy že insolvenční dlužník je povinen veškeré hodnoty získané dědictvím vydat insolvenčnímu správci ke zpeněžení. Toto platí, i když Vám soud schválil fixní splátky či jakékoliv nižší než zákonem stanovené srážky ze mzdy.
Pokud byste tedy cokoliv nabyl z dědictví, jste povinen toto neprodleně správci oznámit a vydat majetek ke zpeněžení; zároveň je třeba insolvenčnímu správci předložit usnesení o dědictví vydané příslušný notářem (soudním komisařem).