Splátky insolvence vyšší než nezabavitelná částka - jak se bránit?

1 odpověď

Dobrý den,
máme insolvenci jako manželé. Já jsem v invalidním důchodu ID III. stupně a manžel pobírá starobní důchod. Z jeho důchodu jsou prováděny srážky vyšší než je nezabavitelná část 9.338,- Kč. Insolvenční správce tvrdí, že vyšší srážky jsou správně.
ČSSZ, že manželovi musí zůstat 9.338,- Kč.
Přitom dohromady jako manželé splácíme měsíčně 16.000,- Kč - nadlimit. Kde je pravda a popřípadě jak se bránit?
Děkuji.

Dobrý den,
srážky z příjmu dlužníka se řídí zákonným postupem. Výpočet možných srážek z invalidního důchodu dlužníka naleznete na stránkách Ministerstva spravedlnosti: https://insolvence.justice.cz/kalkulator-splatek/.
Výše nezabavitelné částky pro osobu s jednou vyživovanou osobou – osobou manžela (tj. částky, která dlužníkovi zůstane) činí v roce 2018 maximálně 10 896, - Kč. Pokud např. činí manželův důchod 10 000, - Kč, srážka z důchodu činí 1 478, - Kč.

V případě, že jsou srážky prováděny v rozporu se zákonem, za jejich provádění zodpovídá plátce příjmu, tj. Česká správa sociálního zabezpečení. Pokud by i tak byly prováděny srážky neprávně, informujte o tomto insolvenční soud s žádostí o prověření situace.