Jak požádat exekutora o přednostní splácení jistiny místo úroků a poplatků exekutora?

1 odpověď

Dobrý den,
11/2012 byla na mě dána exekuce kvůli nezapalcení dlužné částky v bance. Z částky 62.000 Kč mi exekutor udělal 136.000 Kč, kterou již 4 roky (2014-2018) splácím po 1500 Kč měsíčně. Za tu dobu mi z dlužné částky neubylo nic, spíše ještě roste. Nemohu platit více jsem samoživitelka a po zavolání exeturorovi zda by nešlo nejprve splácet jistinu mi řekli ať napíšu písemně požadavek. To jsem udělala a po roku a půl stále nemám žádnou odpověď.
Je nějaké východisko nějak splácet tak aby mě částka ubývala? Nemám na zaplacení jistiny.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den, doporučuji Vám svoji vůli hradit dluh nejprve na jistině písemně sdělit také oprávněnému, tedy bance. Pokud má banka v řízení právního zástupce, což zjistíte z jakékoliv písemnosti zaslané Vám exekutorem, adresuje se dopis právnímu zástupci. Následně Vám doporučuji kontaktovat exekutora a sdělit mu, že jste uvědomila i oprávněného, že chcete nejprve splácet na jistinu a trvejte na tom. Je však možné, že Vám bude exekutorem sděleno, že oprávněný se splácením na jistinu nesouhlasí, neboť ze smlouvy, kterou jste s bankou uzavřela, vyplývá jiný způsob splácení (typicky nejprve na úroky). Pak Vám doporučuji podat návrh na částečné zastavení exekuce pro tyto úroky s odůvodněním, že byly sjednány v rozporu s dobrými mravy.