Bydlení dlužníka s exekucí u kamarádů, přátel a hrozba zabavení majetku známých, přátel

1 odpověď

Dobrý den, chtěl jsem se optat, jak je to se zabavováním majetku třetí osobě jejich soupisem a odvozem. Respektive přespávám nyní třetí měsíc u známých, mám zde jen oblečení. Žádný jiný majetek ani nevlastním. Přišel jsem v roce 2016 o dům a veškerý majetek. Je na mne vedena exekuce přes cca 600 tisíc korun. Známí se nyní obávají, že na základě svědectví sousedů, že se u nich zdržuji, u nich zaklepe vykonavatel exekuce a provede soupis a eventuelně i zabavení jejich movitého majetku odvozem. Chci se optat, jestli je to možné, a pokud ano, není-li to nezákonné. Jak se bránit, když skutečně "zaklepou"u dveří a budou se dožadovat přístupu do bytu? Nebo dokonce něco zabaví?
Děkuji.
JR

Dobrý den, exekutor je oprávněn zajišťovat movitý majetek na místě, kde povinný může mít uloženy svoje věci, tedy typicky v místě jeho bydliště. Pokud např. svědectvím sousedů zjistí, že se na daném místě zdržujete, může požadovat vstup do tohoto místa a zajišťovat (a případně odvézt) majetek v místnostech, kde se prokazatelně zdržujete. Na místě nemusí zjišťovat vlastnictví zabavených věcí a pokud zabaví věci třetích osob, musí se tyto bránit návrhem na vyškrtnutí věci ze soupisu, v němž vlastnictví svých věcí musí doložit.