Nízké splátky exekuce - jaké další kroky exekutor podnikne?

1 odpověď

Dobrý den,
splácím exekuci srážkami z platu od 2009. Bylo to zhruba 150.000 Kč, ale protože jsem měla exekuce čtyři, na tuhle konkrétní šlo zřejmě málo peněz. Teď mi ještě i s touto zbývají dvě. Dnes (27.02.2018) mi exekutor zaslal dopis s hlavičkou Příkaz k úhradě nákladů exekuce s částkou 2 287 Kč (vůbec nechápu co je to za cifru) a na konci vyčíslení kolik ještě dlužím (64 691 Kč). Hned jsem tam volala a mluvila s asistentkou a ta mi řekla, že tento dopis je jen informativní a že bych se měla snažit dlužnou částku zaplatit najednou, že splácím moc dlouho. Řekla jsem, že nemám peníze a že splácím z platu. Odpověděla, že exekutor podnikne další kroky. Jaké nechtěla říct. Chtěla bych se zeptat jaké kroky to můžou být a co ještě může udělat, když jsou srážky z platu pravidelné?

Dobrý den, pokud máte více exekucí, které jsou spláceny srážkami ze mzdy, jsou tyto exekuce spláceny postupně (nejedná-li se o exekuce přednostní), tj. je pravděpodobné, že Vaše současně splácená exekuce z Vaší mzdy musela „čekat“, až budou uhrazeny jí předcházející, proto splácení trvá dlouho. Pokud Vám v exekutorském úřadu řekli, že dotčený Příkaz k úhradě nákladů exekuce je jen informativní, má to zřejmě znamenat, že se exekutor již částečně uspokojil na svých nákladech z Vaší mzdy, což musí deklarovat v dotčeném Příkazu. Na konci exekučního řízení vydá tento Příkaz znovu, pokud doplácíte ze mzdy, opět bude jen informativní, neboť exekutor si náklady vezme po částech z Vaší mzdy. K Vašemu dotazu: exekuce může být vedena všemi způsoby, které zákon umožňuje, a to postupně nebo najednou, viz ust. § 59 odst. 1 exekučního řádu: „Exekuci ukládající zaplacení peněžité částky lze provést a) srážkami ze mzdy a jiných příjmů, b) přikázáním pohledávky, c) prodejem movitých věcí a nemovitých věcí, d) postižením závodu, e) správou nemovité věci, f) pozastavením řidičského oprávnění. Jde o to, zda je nějaký jiný způsob vedení exekuce než srážet Vaši mzdu účelný. Doporučovala bych Vám v případě, že nemáte žádný jiný majetek, o tom písemně informovat exekutora a pokusit se domluvit, že dluh doplácíte ze mzdy bez dalšího zajišťování Vašeho majetku.