Napadení ustanovení rozhodčí doložky po ukončené exekuci, vymáhání - lze to nebo ne?

1 odpověď

Dobrý den,
ustanovení rozhodčích doložek - jde uplatnit i u zaplacených exekučních řízení (ukončených), tedy zpětně nebo jenom u probíhajících exekučních řízení.

Dobrý den, dle aktuálního názoru Nejvyššího soudu exekuci lze vést výhradně na základě způsobilého exekučního titulu a pro případ, že tomu tak není, musí být exekuce zastavena i poté, co pohledávka, její příslušenství a náklady exekuce byly vymoženy (viz usnesení Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 20 Cdo 3331/2017, ze dne 15. 8. 2017 – případ se týká neplatné rozhodčí doložky, avšak platí obecně). Pokud byla neoprávněně vedená exekuce již ukončena, má poškozený reálnou možnost domáhat se vydání bezdůvodného obohacení (neoprávněně vymožené pohledávky) na oprávněném z této exekuce i na exekutorovi ohledně uhrazených nákladů z takové exekuce.