Exekuce po zrušení trvalého bydliště - jak dlouho se nezdržovat v bytě, domě, aby tam nešel exekutor?

1 odpověď

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jak to chodí v případě, že člověk si nabere půjčky a má trvalé bydliště u rodičů. Nesplácí je, ale mezi tím je mu změněno trvalé bydliště na městský úřad (dotyčný se přes rok na adrese neobjevuje). Nyní chodí ale dopisy stejně na původní adresu a má přijít i inspektor. Chci se zeptat, jak je možné se bránit nebo co se dá proto dělat. Má právo exekutor i tak něco vzít?

Velice Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den, věřitelé a další instituce zřejmě dosud nezaznamenali, že má tato osoba trvalé bydliště na městském úřadě a zasílají písemnosti na původní adresu. Pokud to jí či jejím rodičům vadí, musí jim písemně či telefonicky sdělit, že má novou adresu a že na původní adrese se již nezdržuje. Toto bych doporučila zejména ve vztahu k věřitelům této osoby, neboť ti případně budou sdělovat informace o bydlišti exekutorovi. Ten by sice zjistil, že dlužník má trvalou adresu na městském úřadě (pozor, tam by doručoval písemnosti), avšak současně by mohl mít od oprávněného (věřitele) informace, že se zdržoval či zdržuje na adrese svých rodičů. V takovém případě by exekutor mohl mít za to, že má nějaké věci u svých rodičů a přijít zajistit tyto věci tam. Zabavit, resp. prodat sice může pouze věci dlužníka, avšak na místě exekutor nezjišťuje, zda je vlastní dlužník či někdo jiný, a tyto osoby by se případně museli bránit návrhem na vyškrtnutí věci ze soupisu.