Budoucí manželka v insolvenci - ohrození majetku a účtu nového manžela?

1 odpověď

Dobrý den.
Přítelkyně je od 11/2017 v insolvenci. Pravidelně splácíme. Máme spolu dvě děti a byt v osobním vlastnictví je psán na mě.
V létě 2018 bychom se rádi vzali.
Bude poté v ohrožení můj majetek a mé příjmy od zaměstnavatle? Jinýmy sloby svatba ano či ne?
Děkuji.

Dobrý den,

pokud bylo Vaší přítelkyni již schváleno oddlužení plněním splátkového kalendáře, Vám z titulu jejích dluhů v průběhu insolvenčního řízení nic nehrozí. Postižen může být pouze její majetek a její příjmy, nikoliv příjmy manžela.

I tak Vám však velmi doporučuji uzavřít předmanželskou smlouvu, kterou vyloučíte vznik společného jmění manželů. Takovou smlouvu pak bude následně nutné vložit do veřejného registru - Seznamu listin o manželském majetkovém režimu, který vede Notářská komora České republiky.

Toto Vás (resp. Váš majetek) ochrání i v případě, kdyby (z jakéhokoliv důvodu) soud oddlužení přítelkyně zrušil a byly na ni vedeny exekuce. Díky upravenému majetkovému režimu nemůže exekutor postihnout majetek manžela; ačkoliv majetek manžela nabytý před vznikem manželství nejde postihnout téměř nikdy.