Počet stránek ve webu: 39.116

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.
V této sekci můžete zadat dotaz týkající se exekuce a insolvence (oddlužení). Jiné typy dotazů zde prosím neukládejte.
Na Vaši otázku bude odpovězeno cca. do 3 dnů.
Na dotazy odpovídá právnička Mgr. B. Karásková (insolvence) a advokátka Mgr. Renáta Benetková (exekuce).

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv exekuční poradny: 5.604.876

Lhůta na vystěhování dlužníka (bývalého majitele) z prodaného bytu, domu, nemovitosti (insolvence, oddlužení)

Odesláno: 
Otevřeno 867 x
1 odpověď
 
Dobrý den,
existuje nějaká zákonná lhůta pro vystěhování dřívějších majitelů, kterým byl prodaný dům v insolvenci a zda mají nárok na bytovou náhradu.
Stavajicim insolvenčním správcem byla telefonicky oznámena lhůta 1 měsíc. Ani nebylo dopředu avizovano, že nějaký kupec již vyjednává hypotéku na koupi nemovitosti.
Vzhledem k tomu, že bývalý majitel je řidič z povolání a není celý týden doma, je stěhování během jednoho měsíce velmi nepravděpodobné.
V domě ještě zároveň žije nezletilé dítě, kde se neni možné přestěhovat kamkoliv, aby byla možná doprava do školy.
Děkuji za odpověď.
 
Dobrý den,

pokud byl v rámci insolvenčního řízení zpeněžena nemovitost dlužníků, jsou povinni nemovitost vyklidit neprodleně, resp. v poskytnuté lhůtě, dle ust. § 285 odst. 2 insolvenčního zákona.

Dlužníkům sice náleží dle ust. § 285 odst. 3 insolvenčního zákona bytová náhrada totožná, jako by se jednalo o výpověď nájmu bytu pro hrubé porušení povinností, ale občanský zákoník poskytnutí bytové náhrady vůbec nepředpokládá, tedy dlužníkům žádná bytová náhrada (ani když ve společné domácnosti s dlužníky žije nezletilé dítě) nemá.