Spolumajitel v insolvenci - jak vypořádat majetek? (na podílu je exekuční právo zástavní)

1 odpověď

Dobrý den,
vlastním pozemek spolu s bývalým švagrem, který se dostal do insolvence, na jeho podílu jsou zapsaná zástavní exekutorská práva. Jelikož vlastní jen 1/24 a celý zbytek je můj, je možné přes vypořádání spoluvlastnictví pozemek rozdělit? Na pozemku chci stavět, bude případně nově postavený dům zatížen také jeho exekucí? Aktuální plán je buď dohoda o dělení, ale tam nevím, jestli insolvenční správce nemusí tuto dohodu schválit. Případně žaloba na vypořádání spoluvlastnictví.
Předem děkuji za odpověď.
Cíl je jasný - stavět, ale nemít s novým domem problémy kvůli jeho insolvenci.
Mnohokrát děkuji.

Dobrý den,

je-li Váš bývalý švagr v insolvenci, dispoziční oprávnění k jeho majetku přešla na ustanoveného insolvenčního správce.
Pokud máte o podíl na nemovitosti zájem, kontaktujte insolvenčního správce s nabídkou odkupu.
Od 01.01.2018 se do občanského zákoníku vrátil institutu předkupního práva spoluvlastníka nemovitosti, tedy insolvenční správce by Váš daný podíl tak jako tak musel nabídnout jako prvnímu.
Pokud budete podíl kupovat v rámci insolvenčního řízení, ze zákona veškerá zatížení týkající se podílu Vašeho bývalého bratra zaniknou, tzn. budete kupovat „čistý“ podíl.