Splácení hypotéky po rozvodu - insolvence manžela, věřitel chce peníze po manželce

1 odpověď

Po rozvodu zůstal manželovi dům a mě kromě dětí i společná hypotéka. Pobírám dávky hmotné nouze a bydlíme v městském malometrážním bytě.
Bývalý manžel mě odmítá vyvázat a posmívá se, že za něj budu splácet ze sociálních dávek.
Skutečně mi exekutor může odebrat dávky na splácení domu, ve kterém bydlí on se svou matkou? Vlastní kromě domu ještě velkou zahradu a tři auta. Já nemám majetek žádný.
Dle psychologa trpí poruchou osobnosti. Má závislosti na drogách a alkoholu.
Tohle mi ovšem v ničem nepomohlo.

Dobrý den,

soudní exekutor sociální dávky postihnout nemůže, když tyto jsou státem poskytování k uspokojení konkrétních životních potřeb.

Mezi nezabavitelné sociální dávky dle ust. § 317 občanského soudního řádu patří dávky pomoci ve hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, jednorázové dávky pomoci ve hmotné nouzi apod.), příspěvek na bydlení, jednorázově vyplácené sociální dávky (např. porodné, pohřebné), jednorázově vyplácené dávky pěstounské péče a peněžité dávky sociální péče.

Bohužel bývalý manžel nemá povinnost Vás ze závazku vyvázat; v tomto ohledu je stěžejní Vaše dohoda o vypořádání společného jmění po rozvodu manželství.