Počet stránek ve webu: 40.205

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.
V této sekci můžete zadat dotaz týkající se exekuce a insolvence (oddlužení). Jiné typy dotazů zde prosím neukládejte.
Na Vaši otázku bude odpovězeno cca. do 3 dnů.
Na dotazy odpovídá právnička Mgr. B. Karásková (insolvence) a advokátka Mgr. Renáta Benetková (exekuce).

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv exekuční poradny: 6.071.641

Probíhající insolvence a nová smlouva na smlouvu o stavebním spoření či penzijním připojištění - může ji dlužník uzavřít?

Odesláno: 
Otevřeno 1582 x
1 odpověď
 
Dobrý den,
jsme s manželem v insolvenci 2014-2017. Oddlužení probíhá formou splátkového kalendáře, který dodržujeme. Ráda bych se informovala, zda je možné v době insolvence uzavřít smlouvu o stavebním spoření či penzijním připojištění, kde vznikají nároky na státní podporu.
Děkuji H.
 
Dobrý den,

k finančním prostředkům které Vám zůstávají po provedení srážek z příjmu, máte s manželem plné dispoziční oprávnění, a tedy s nimi můžete volně nakládat.

Uzavření smlouvy o stavebním spoření či penzijním připojištění uzavřít zcela jistě můžete.

Sporné však je, zda Vám na toto „spoření“ mají vůbec zůstávat prostředky, když dlužníkovi v oddlužení má zbýt právě jen nezabavitelné minimum, které pokryje jeho životní náklady a nikoliv umožnovat dlužníkovi v oddlužení si ještě za dobu trvání insolvenčního řízení spořit; tím spíše, že předpoklad plnění vašim věřitelům v současné době nedosahuje ani zákonem požadovaných 30 %.

Pouze upozorňuji, že stavební spořitelna i penzijní společnost v případě, kdybyste chtěli danou smlouvu ukončit a finance vybrat ještě v době trvání schváleného oddlužení plněním splátkového kalendáře, bude žádat Vašeho insolvenčního správce o sdělení, zda Vám může dané finanční prostředky vyplatit či nikoliv.