Dluh po exmanželovi a dohoda o převzetí dluhu manželem - je účinná vůči věřitelům?

1 odpověď

Dobrý den
Chci se zeptat. Mé přítelkyni u rozvodu její ex podepsal papír, že přebírá veškeré dluhy na sebe. Má tento papír nějakou právní váhu? On nasekal dluhy už za manželství a jelikož je OSVČ tak vše sráží mé přítelkyni. Dá se nějak s tímto dokladem bránit. Předem moc děkuji za odpověď. Lux

Dobrý den,

pokud se manželé dohodli o tom, že dluhy přebírá po rozvodu manželství pouze jeden z nich, má taková dohoda účinky pouze mezi nimi navzájem.

Účinky vůči věřitelům by dohoda měla pouze v případě, že by tito s ní souhlasili při jejím uzavírání. Věřitelé tak stále mohou požadovat plnění dluhu na obou (nyní již bývalých) manželích, když tito odpovídají za dluhy vzniklé po dobu trvání jejich manželství společně a nerozdílně.

Pokud však Vaše přítelkyně za bývalého manžela cokoliv hradí v rozporu s mezi nimi uzavřenou dohodou, může na jejím základě tyto finance po bývalém manželovi vymáhat (zde však je otázkou, nakolik může být úspěšná, když nejsou úspěšní ani primární věřitelé.