Vliv prodeje nemovitosti dlužníka v insolvenci na jeho zůstatek dluhu

1 odpověď

Dobrý den.
Chtěla bych koupit nemovitost v insolvenčním prodeji, nejnižší cena je 350.000 Kč. Prodána bude nejvyšší nabídce.
Zajímalo by mě když bude nemovitost prodána za 500.000 Kč, co bude se zbytkem dluhů, které má ještě nad rámec kupní částky. Děkuji.

Dobrý den,

pokud má insolvenční dlužník závazky převyšující kupní cenu nemovitosti, závazky buď (i) zaniknou v případě, že dlužníkovi bylo schváleno oddlužení plněním splátkového kalendáře anebo (ii) nezaniknou v případě, kdy je dlužníkův úpadek řešen konkursem.

Ani v jednom z případů však nepřechází na kupující. Při koupi nemovitosti v rámci insolvenčního řízení platí, že zpeněžením zanikají veškerá zástavní práva a zatížení nemovitosti (exekuce aj.). Nezanikají pouze věcná břemena.