Exekuce dědice nemovitosti - vliv zástavy, zástavního práva smluvního

1 odpověď

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat nedávno nám zemřel otec po kterém se bude dědit rodinný dům celkem mezi 4 dědice.
Na dům je vedeno zástavní právo smluvní ještě na cca 2 roky (2017-2019), kdy otec ručil domem bratrovi na koupi bytu (bratr hypotéku řádně splácí), ale bohužel na mě je vedena exekuce (chci zažádat o insolvenci) mohlo by se tedy stát, že exekutor bude mít možnost zabavit a prodat mojí 1/4 domu i když je tam to smluvní právo?
Děkuji.

Zdravím Vás, tak tomu patrně i bude, protože pokud bude dědictví po otci vyšší než dluhy, Vy jako dědic nemůžete dědictví odmítnout, ale musíte je přijmout. Jako přijatelné řešení však vidím to, že až bude dědictví vyřešeno, aby některý z dědiců se dohodl s exekutorem o koupi Vašeho podílu na nemovitosti, čímž by mohlo být vše vyřešeno.