Insolvence a příspěvek na péči o osobu blízkou - může zabavit insolvenční správce tuto částku?

1 odpověď

Může mi insolvenční správce brát příspěvek na péči na manžela 2 stupeň závislosti, pokud jsem vedená jako pečující osoba a manželovi chodí peníze?
Jsme v insolvenci oba, ale každý sám za sebe.
Insolvenční správce tvrdí, že je to můj plat.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

mám za to, že názor Vašeho insolvenčního správce není správný.
Výkonu rozhodnutí (exekuci) příspěvek na péči vyplácený krajskou pobočkou Úřadu práce nepodléhá. Dle ust. § 17 odst. 2 zákona č. 108/2006 Sb. , o sociálních službách: „Příspěvek nepodléhá výkonu rozhodnutí a nemůže být předmětem dohody o srážkách. “ Proto jej s ohledem na ust. § 406 zákona č. 182/2006 Sb. , insolvenční zákon, nelze použít ani k hrazení závazků v insolvenčním řízení při plnění splátkového kalendáře.

Sdělte insolvenčnímu správci, že nesouhlasíte s jeho právním názorem a trvejte na neprovádění srážek z tohoto příspěvku. V případě, že insolvenční správce i nadále nezmění své stanovisko ve věci, pořádejte insolvenční soud o vyjádření (zda může být příspěvek na péči výkonem rozhodnutí postihnut či ne) ; názorem insolvenčního soudu bude insolvenční správce v rámci dohledové činnosti soudu vázán.