Vymáhání dluhu věřitelem po insolvenci - nepřihlášená promlčená pohledávka

1 odpověď

Dobrý den,
manžel tento rok (2017) úspěšně ukončil insolvenci. Nyní se ozval jeden věřitel ještě z doby kdy manžel podnikal, že mají nedořešenou finanční situaci, tato situace vznikla někdy v roce 2011.
Nutno dodat, že v mezi manželem a věřitelem neexistuje žádná smlouva, pouze pár e-mailů kde se tato situace řešila.
Chtěla bych vědět pokud věřitel má právo se tohoto dluhu domáhat u soudu a zda by uspěl.
Velice děkuji.

Dobrý den,

pokud se jedná o dluh, který vznikl ještě před zahájením insolvenčního řízení (resp. zjištěním úpadku), je Váš manžel od placení takového dluhu osvobozen. Pokud by i přes to věřitel podal u soudu žalobu, je třeba se jí aktivně bránit, tj. soudu reagovat a předložit mu usnesení insolvenčního soudu, kterým byl od placení ostatních pohledávek osvobozen. Pokud však neexistují ani žádné prokazatelné listinné důkazy (objednávky, smlouvy aj.), věřitel by u soudu svoji pohledávku prokazoval velmi těžce.