Insolvence s konkurzem a výživné, alimenty na dítě

1 odpověď

Dobrý den,
bývalý manžel vyhlásil konkurz, příjmy má 11.000 Kč, dvě děti a manželku na mateřské dovolené.
K mému synovi má vyživovací povinnost 3.500 Kč. Řekl, že se mám přihlásit do konkurzního řízení aby mi posílali výživné. Ale pokud mu nemají kde peníze strhnout, z čeho bude výživné strženo?
Co mohu dělat, pokud mi výživné nebude posíláno, přeci mne ani syna jeho dluhy nezajímají.
Děkuji.

Zdravím Vás, to máte pravdu, ale pokud by příjmy manžela po srážkách ze mzdy nedostačovaly k úhradě výživného tak Vy bohužel více nedostanete, To je stejné jako v exekuci, exekutor může srážkami ze mzdy postihnout také jen příjmy do výše nezabavitelné částky. To, že má Váš exmanžel hradit výživné na Vašeho syna a v jaké výši raději soudu doložte i Vy sama, je lepší to učinit, nežli se spoléhat na dlužníka, že to učiní sám.
Je možné, že pokud by byl konkurs na majetek exmanžela prohlášen, podá návrh na snížení výživného, proto je nutné počítat i s touto variantou.
Jen dodávám, že výživné má přednost i v insolvenčním řízení, a hradí se z příjmů dlužníka přednostně až je-li umořeno výživné rozdělují se peníze dlužníka na odměnu insolvenčního správce a přihlášené věřitele dlužníka.