Exekuce manželů žijících odděleně, nežijících společně - vliv na exekuci, průběh exekuce

1 odpověď

Dobrý den,
může exekutor zablokovat bankovní účet a vymáhat dluh na manželce, když manželé spolu nežijí již 12 let?
Od roku 2005 mají každý svůj trvalý pobyt. Nejsou ale rozvedeni.
Dluh manžela vznikal přibližně od roku 2015. Má manželka nějaké šance? Nebo musí vše zaplatit?
Děkuji moc za odpověď.

Zdravím Vás, zásadně může, ale je zde ustanovení o tzv, manželské odluce, které by Vám mohlo pomoci se exekucím vyhnout. Proto bych podala návrh na zastavení exekuce dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.), kde bych se dožadovala zastavení exekučního postihu manželky povinného, s tím, že jako manželé jste již 12 let v tzv. manželské odluce a že každý bydlíte na jiné adrese, což doložíte i kopií Vašeho občanského průkazu a že tedy dluhy, které si manžel za dobu manželské odluky stačil udělat by měly být vymáhány výlučně z manželova majetku.