Může exekutor zabavovat, zablokovat věci ve vlastnictví jen jednoho z manželů

1 odpověď

Má exekutor právo blokovat i nemovity majetek nespadajici do společného jmění manželů?

Zdravím Vás, mám za to, že nikoli. Zde bych podala návrh na zastavení exekuce dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. d), písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). V tomto návrhu bych argumentovala, že dne ... mi byl doručen exekuční příkaz, kterým jsou exekučně postiženy nemovitosti ve výlučném vlastnictví manželky povinného. Tyto skutečnosti doložte kupní či darovací smlouvou, nebo usnesením o dědictví, tedy úředně ověřenou kopií listiny, na základě, které jste nemovitost nabyla. Dle je nutné doložit i kopii oddacího listu, čímž doložíte i to, že jste nemovitost nabyla dříve než došlo k uzavření manželství a tedy, že daná nemovitost není součástí SJM a proto nemůže být postižena v rámci exekuce na Vašeho manžela. Dále pokud by dluh vznikl před uzavřením manželství, nemohla by být tato nemovitost exekučně postižena, neboť by byl exekučně postižen majetek, z jeho výtěžku nelze uspokojit pohledávku oprávněného a ze všech výše uvedených důvodů by měla být exekuce pokud se týče zpeněžení nemovitosti zastavena. ¨
Dále Vám rovněž doporučuji, a to v souladu s ust. § 68 odst- 1 exekučního řádu podat k exekutorovi, který danou nemovitost exekučně postihl návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu, jelikož toto ustanovení nespecifikuje o jaké věci se jedná mám za to, že se toto ustanovení vztahuje i na nemovitosti. Tento návrh je však nutné podat do 30 dní ode dne, kdy jste se o postiženi nemovitosti dozvěděla. Prominutí zmeškání lhůty není přípustné. Zde je nutné uvést totéž co jsem uvedla výše, tedy, že je neoprávněně postižena Vaše nemovitost v rámci exekuce manžela, a že tato nemovitost není součástí SJM, což je nutné exekutorovi doložit stejnými doklady jako v případě návrhu na zastavení exekuce. Pokud by exekutor tento návrh zamítl bylo by nutné se o nemovitost s exekutorem soudit, a to tak, že by bylo nutné podat tzv vylučovací žalobu dle ust, § 267 občanského soudního řádu, a to do 30 dní ode dne doručení zamítavého rozhodnutí exekutora o návrhu na vyšktrtnutí nemovitosti ze soupisu.