Přerušení splátek v insolvenci - vypořádání SJM, společného jmění manželů

1 odpověď

Dobrý den,
10/2014 jsem se rozvedla. 12/2014 jsem požádala sama o oddlužení na dluhy vzniklé v SJM.
Od 07/2015 bylo oddlužení schváleno, řádně budu již 2 roky platit. Nedosahovala jsem příjmů, mám darovací smlouvu. V insolvenci byl prodán v 05/2016 rodinný dům, který také byl v SJM. Byly vyplaceny zajištěné pohledávky. Zbytek peněz má již rok insolvenční správce na svém účtě. Je to cca o 100.000 Kč víc, než dělají nezajišťěné pohledávky a náklady správce (vč. nákladů spojených s prodejem nemovitosti). I když je zde víc peněz než dělají dluhy, já stále platím rok splátky. Nyní si požádal bývalý manžel o vypořádání SJM. Bylo mi řečeno, že se celé řízení zastaví než se soudem vyřídí SJM, což může trvat i několik let. Já ale stále musím platit dál. Může se zeptat jak to tedy je? Mohu alespoň požádat o zastavení splátek, nebo alespoň dárce?
Děkuji za odpověď

Zdravím Vás, osobně jsem překvapena, neboť mám za to, že insolvenční zákon přerušení splátek v průběhu insolvenčního řízení na základě žádosti dlužníka neumožňuje a proto je nutné vždy hradit v souladu s usnesením o schválení oddlužení. Nebo by asi nebylo od věci se v této věci obrátit přímo na insolvenční soud a zeptat se přímo Vašeho soudce či asistenta soudce na stanovisko k tomuto problému. V průběhu insolvence může dojít k přirozenému poklesu příjmů dlužníka, kdy nebude možné z příjmů dlužníka provádět žádné srážky nebo tyto srážky výrazně poklesnou, vždy je však nutné hradit odměnu insolvenčního správce, aby nevznikaly dluhy po úpadku, neboť to by mohlo vést i ke zrušení oddlužení a dále je vhodné si i hlídat očekávanou míru uspokojení pohledávek nezajištěných věřitelů dlužníka, aby pokud možno neklesla pod 30%, neboť v opačném případě byste byla zřejmě vyzvána k navýšení svých příjmů. Radím Vám jako člověk z praxe, neboť pracuji jako asistentka soudce přímo na insolvencích.