Počet stránek ve webu: 40.192

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.
V této sekci můžete zadat dotaz týkající se exekuce a insolvence (oddlužení). Jiné typy dotazů zde prosím neukládejte.
Na Vaši otázku bude odpovězeno cca. do 3 dnů.
Na dotazy odpovídá právnička Mgr. B. Karásková (insolvence) a advokátka Mgr. Renáta Benetková (exekuce).

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv exekuční poradny: 6.063.520

Exekuční vymáhání za služby nájmu - nájemník dluží za vodu, vodné

Odesláno: 
Otevřeno 616 x
1 odpověď
 
Dobrý den.
Pronajímala jsem byt a nájemník mi udělal veliký dluh za vodu v řádech několika desetitisíců korun. Zaplatit nehodlá, nejde se s ním domluvit. Je to starý pán, nyní žijící v jakémsi zařízení armády spásy, za jeho pobyt platí sociální úřad. On sám nemá nic, nemá ani důchod, netuším, zda mu úřad dává i nějaké "kapesné" na hospodaření. Nemám možnost to zjistit.
Má smysl jít do soudního sporu, když tento člověk nic nemá, maximálně pár korun z úřadu? Vzhledem k výši dluhu bych byla vděčná i kdyby dluh splácel třeba po 200 Kč měsíčně, lepší něco než nic.
Děkuji moc za radu. Lenka
 
Zdravím Vás, v tomto případě nemá smysl tuto pohledávku soudně vymáhat, ale nebylo by od věci se s tímto člověkem zkusit dohodnout na podpisu uznání dluhu a splátkovém kalendáři po cca 200, - Kč měsíčně. Mám za to, že zde by ani exekutor vzhledem k majetkovým poměrům dlužníka skutečně nejspíše nic nevymohl, neboť dávky hmotné nouze nemohou být předmětem exekuce a stejně tak ani nízké sociální dávky by neměly být předmětem exekuce, neboť většinou nedosahují ani nezabavitelné částky. S ohledem na výše uvedené skutečnosti mám za to, že exekuce by byla zastavena pro nemajetnost povinného dle ust. § 268 odst. 1 písm. e) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.), ale uznání dluhu a splátkový kalendář bych podepsat na Vašem místě chtěla, neboť takto dosti prodloužíte promlčecí dobu.