Exekuce po neplacení dluhu ručeného směnkou a avalem - vymáhání dluhu po avalovi

1 odpověď

Dobrý den,
pokud osoba A ručí nemovitostí při úvěru a dále i blankosměnkou s avalem, zda je povinností věřitele nejprve rozprodat nemovitosti nebo si může vybrat a vymáhat částku po avalovi.
Děkuji za odpověď

Zdravím Vás, dle mě by měl být postup následující, věřitel peněžitý dluh zajištěný nemovitostí vymáhá nejdříve po dlužníkovi, následně po ručiteli, a počká, zda bude někdo z nich plnit. Pokud ne, nemovitost může prodat, z výtěžku nemovitosti uspokojí dluh či jeho část a zbytek může dále vymáhat jak po dlužníku, tak i po ručiteli. To, že dlužník podepsal i bianco směnku je dle mého názoru velice nepříjemná věc, neboť věřitel má v rukou dvě listiny, na jejichž základě může pohledávku vymáhat a dlužník či aval by v případě směnečného platebního rozkazu měli velice komplikovanou situaci, neboť by museli vznést kvalifikované námitky proti směnečnému platebnímu rozkazu v krátké době (do 8 dnů od doručení směnečného platebního rozkazu) a dále by věřitel mohl tento dluh vymáhat i na základě smlouvy o úvěru.