Splácení exekuce 10 let a promlčení dluhu

1 odpověď

Dobrý den,
matka zdědila v roce 2007 v dědickém řízení dluhy (exekuce) po manželovi a splácí je (strhávají ji to) z důchodu.
Polovinu již splatila. Je pravdou, že po 10 letech může požádat o ukončení nebo-li o osvobození od splácení?

Zdravím Vás, toto pravdou není, povinný může návrh na zastavení exekuce podat kdykoli v průběhu exekuce, pokud zjistí, že se na jeho případ vztahuje některý ze zákonných důvodů pro zastavení exekuce upravený v ust. § 268 odst. 1 písm. a) - h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). Pokud máte na mysli žádost o odpuštění příslušenství, tak tu může povinný také podat mnohem dříve. Žádá se přímo oprávněný neboli věřitel, exekutorovi je dobré kopii této žádosti zaslat pouze na vědomí. Aby této žádosti věřitel vyhověl bylo by dobré, aby povinný uhradil alespoň jistinu a dále uvedl důvody, pro které o prominutí splácení příslušenství žádá, a tyto důvody rovněž i doložil přílohami. Jen uvádím, že o této žádosti rozhoduje pouze věřitel tedy oprávněný a povinný nemá nárok na to, aby mu bylo vyhověno. Věc je tedy zcela na posouzení věřitele.