Prodej bytu, domu v insolvenci - vliv spoluvlastnictví a možnost spekulace spekulantem s byty, domy, nemovitostmi

1 odpověď

Dobrý den,
v současnosti stojím před okamžikem, kdy se polovina bytu, jehož vlastníkem je člen mé rodiny, předává insolvenčním správcem realitní kanceláři k prodeji. Druhou polovinu nemovitosti vlastním já, ta je bez dluhů.
Měla bych zájem vlastnit celou nemovitost a tak si žádám o úvěr ve výši předpokládané ceny poloviny nemovitosti. Realitní makléř mi řekl, že jako vlastník druhé poloviny nemám na tu první žádné výhradní právo a má nabídka v realitní kanceláři bude mít pro něho stejnou váhu, jako nabídka někoho jiného. Je prý dokonce možné, že bude vyčkávat na vyšší nabídku možného spekulanta.
Je toto jednání v pořádku? Opravdu může realitní kancelář operovat s různým množstvím různě vysokých nabídek za nemovitost i přesto, že cenu za bude udávat v pevné výši? To by navíc přeci mohl čekat roky na někoho, kdo se s vyšší nabídkou možná objeví nebo také ne…
Děkuji předem za odpověď.

Zdravím Vás, tuto věc bych primárně řešila s insolvenčním správcem dlužníka a nikoli s realitním makléřem. Prodávajícím totiž bude insolvenční správce a nikoli realitní makléř, realitní kancelář je pouze zprostředkovatelem prodeje. Roky nikdo čekat nemůže, neboť dlužník je v insolvenci, takže nemovitost by měla být zpeněžena co nejrychleji za co nejvyšší nabídku, ale jak jsem řekla prodej polovinu bytu dlužníka s tím, že o jeho koupi máte zájem řešte výhradně s insolvenčním správccem, realitní kancelář nemůže ovlivnit, zda a s kým a za jakých podmínek bude kupní smlouva uzavřena, ale insolvenční správce a potažmo i soud ano,