Zadlužená tchýně a byt, dům ve spoluvlastnictví se synem, dcerou - hrozí exekuce potomka při nesplácení dluhů tchýně?

1 odpověď

Dobrý den,
se ženou jsme koupili pozemek a budeme stavět rodinný dům RD. Můj tchán je bohužel těžce nemocen a není již naděje na úzdravu. Tchýně je velmi nespolehlivá osoba, které zůstane rodinný dům s hypotékou. Žena dostala radu, aby při dědičkém řízení,
kdy prý z pravidla dostávají podíl domu i děti, si stála za svým podílem, asi aby hlídala nakládání své matky. Ovšem mám obavy, jestli nezodpovědnost tchýně, v případě nesplácení, exekuce atp. , může mít vliv i na naše nové nemovitosti, co jsme si nedávno
pořídili.
Děkuji moc

Zdravím Vás, pokud by povinnou byla pouze tchýně, tak se o Vaše nové nemovitosti bát nemusíte. Případná exekuce na majetek tchýně by se týkala pouze nemovitosti, kterou vlastní tchýně a kterou by Vaše tchýně vlastnila spolu se svou dcerou (Vaší manželkou), pokud chcete tchýni hlídat, aby řádně splácela hypotéku, tak to můžete řešit i tak, že byste tuto hypotéku buď platili za tchýni nebo spolu s ní, ale v žádném případě nevstupujte do smlouvy o hypotečním úvěru jako spoludlužníci. Jen můžete dohlížet na splácení hypotéky, a případně s jejím splácením pomoci, což pro Vás nebude mít žádné právní následky.