Exekuce manžela pro dluh před manželstvím - jak se má manželka bránit?

1 odpověď

Dobrý den,
proti mému manželovi je vedena exekuce, kterou pravidelně splácí srážkami z důchodu od 2009.
Nyní byla na mém účtu exekučním příkazem zablokovaná částka k úhradě nákladů zůstatku exekuce. S touto manželovou exekucí nemám naprosto nic společného, protože jeho dluh vznikl před našim manželstvím, jsme oddáni od 07/2012.
Chtěla bych vědět zda je postup exekutora správný a jak se mohu proti postupu exekutora bránit?

Zdravím Vás, dotazy jako je ten Váš se tu řeší dosti často, Víte oni exekutoři velice často a s oblibou exekučně postihují majetek, mzdu a účet nedlužícího manžela, V tomto případě je nutné, abyste se bránila, a to návrhem na zastavení exekuce dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). V tomto návrhu se budete domáhat zastavení Vašeho exekučního postihnu coby manželky povinného a je nutné argumentovat tak, že dluh vznikl před manželstvím, což dokládáte úředně ověřenou kopií oddacího listu a případně i exekučního titulu, a proto máte za to, že Váš exekuční postih je v souladu s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu, nepřípustný, neboť tato exekuce by měla být vymáhána výlučně z majetku a příjmů Vašeho manžela a nikoli Vás. Poté již bude jen nutné vyčkat na rozhodnutí o návrhu na zastavení Vašeho exekučního postihu.