Exekuce a insolvence - zasílání platu, mzdy na účet jiné osoby

1 odpověď

Dobrý den,
jsme s partnerem již 4 roky (2012-2016), máme spolu 2,5 let starou dceru. 05/2014 jsem se dozvěděla o tom, že má partner exekuce, které až do současnosti neřešil. Nyní oficiálně pracuje na smlouvu a zaměstnavatel mu posílá očištěnou mzdu od exekucí. Částky se mu tedy již strhávají. Je problém v tom, nebo může nastat nějaký problém v tom, když posílá peníze na můj účet? Pobírám rodičovský příspěvek a příspěvek na bydlení. Do toho mě nedávno partner poprosil, aby si jeho matka zaslala na můj účet také výplatu, jelikož její účet z důvodu exekuce, celý zastavili. Oba v současnosti řeší s právníkem návrh na osobní bankrot. Co by mi hrozilo? A jak to prosím mám řešit? Nikdy jsem nic nezaplatila pozdě a nemám s tím zkušenosti a nerada bych se do něčeho zapletla. Děkuji

Zdravím Vás, mám za to, že nejrozumnější by bylo příteli a jeho matce domluvit, aby se dohodli se zaměstnavatelem na výplatě mzdy v hotovosti, případně složenkou. Protože máte pravdu, že z tohoto jednání by mohly být nepříjemnosti. Pokud by nedostali rozum, tak mám za to, že pokud by se oba dostali do insolvence, tak by srážky ze mzdy či jiných příjmů postižitelných v rámci oddlužení byly zasílány přímo na účet insolvenčního správce a mám za to, že by bylo vhodné, aby oba požádali exekutora, a to poté, kdy by bylo schváleno oddlužení plněním splátkového kalendáře o odblokování svých účtů, případně si založili účty nové, protože na ty by již exekutor nemohl. Protože pokud je dlužník v insolvenci, exekutor může sice vydat exekuční příkaz, ale nelze jej vykonat, exekuce se tak omezuje na lustraci majetkových poměrů povinného a navíc se jak oprávnění tak i exekutor mohou do insolvence přihlásit jako věřitelé.