Vymáhání promlčeného dluhu Cetelem - jak se bránit promlčením?

1 odpověď

Dobry den.
Byl na predchozim bydlisti nejakej vymahac a vyhrozoval ze musim zaplatit 20tis kc. Volal jsem na cetelem kde bych mel dluzit. Dluh 10tis pry vznikl v roce 2002 a pry mi za celou dobu poslaly asi 4 upominky. O zadne upomince nevim a myslel sem ze to mam davno splacene.
Podle Cetelemu nemam nic splaceneho. Jak se mam v teto situaci zachovat?
Dekuji za radu

Zdravím Vás. zde je nutné rozlišovat, zda je daná pohledávka vymáhána, a to např, formou k úhradě nebo soudně a nebo, zda již je vymáhána exekučně. Pokud je vymáhána formou výzvy k úhradě a soudně, je možné v rámci procesní obrany namítnout promlčení. Promlčení nastane u každé měsíční splátky, a to uplynutím 3 let od její splatnosti.
Pokud by tato pohledávka však byla již vymáhána exekučně, tak, zde je promlčecí doba 10 let od právní moci exekučního titulu (rozhodnutí, na jehož základě je tato pohledávka exekučně vymáhána). Bude tedy nutné zjistit o jaký případ se jedná u této konkrétní pohledávky.