Exekuce - jak zabavit majetek dlužníka skrývajícího se u rodiče, rodičů?

1 odpověď

Dobrý večer,
chtěl bych se dotázat, zda-li má exekutor právo zjistit si adresu povinného, pokud se neshoduje s trvalým pobytem a informoval jsem jej o skutečnosti, že se dotyčná osoba zdržuje na adrese matky, jejíž adresu ovšem nemohu zjistit. Dostal jsem od exekutora zamítavou odpověď s tím, že k posunu může dojít, pokud adresu nějak sám zjistím, což mi připadá absurdní a vypadá to, že exekutor nemá žádné kompetence.

Zdravím Vás, soudní exekutoři mají přístup do centrální evidence obyvatel. V této databázi však mohou zjistit trvalé bydliště povinného, nikoli však již místo, kde se povinný skutečně zdržuje. Pokud tedy neznáte jméno, příjmení ani přesné datum narození matky povinného, tak si exekutor adresu trvalého pobytu matky povinného nezjistí, neboť i pro přístup do centrální evidence obyvatel musí mít exekutor o osobě, kterou v databázi vyhledává určité vstupní informace. Mám za to, že exekutoři by však měli primárně v centrální evidenci obyvatel (dále jen CEO) zjišťovat údaje o trvalém pobytu povinného, neboť kdyby si exekutoři libovolně zjišťovali údaje o rodinných příslušníků z CEO hrozilo by jim porušení zákona o ochraně osobních údajů. I proto je nutné, aby každý výpis z CEO byl zdůvodněn,