2 exekuce na 1 nemovitost - který exekutor může prodat nemovitost v dražbě?

1 odpověď

Když první exekutor vydal exekuční příkaz o exekutorském zástavním právu na nemovitost, může další exekutor provést prodej této nemovitosti?
Děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, zásadně platí, že nemovitost by měl prodávat exekutor, který zástavní právo k nemovitosti zřídil jako první, ale není vyloučeno, že by se exekutoři mezi sebou dohodli, že dražit bude exekutor, který je jako druhý v pořadí. U exekutorských zástavních práv může být komplikace i v tom ohledu, že nemovitost může být zatížena klasickým zástavním právem smluvním "hypotékou", která vznikla dříve než ona exekutorská zástavní práva. V tomto případě by tedy hodně záleželo i na projevu vůle zástavního věřitele "hypoteční banky", kdo by tuto nemovitost dražil. I s touto okolností je nutné počítat.