Prominutí penále dluhu exekutorem - náklady exekuce

1 odpověď

Přítel měl exekuci 30.000 Kč, kterou celou najednou zaplatil. Hned potom psal dopis exekutorovi, jestli mu odpustí zbytek dluhu (úroky, penále). Odpovědi jsme se nedočkali, tak jsme mu volali po půl roce. Oni říkali, že se na to zapomnělo a že odpoví hned. Tak jsme čekali další 3 týdny a pořád nic. Zase jsme tam zavolali a tvrdili, že se jim dopis vrátil zpět, a když jsme chtěli vědět jak dopadlo prominutí, tak nám sdělili, že to nemůžou odpustit, protože exekuce už skončila. Nenechali si vysvětlit, že jsme ten dopis posílali už před půl rokem a pak nám teprve poslali dopis, že exekuce skončila. Máme i data, kdy jsme to my posílali a kdy nám oni odesílali dopis.
Dá se proti tomu ještě něco udělat?

Zdravím Vás, víte problém je v tom, že úroky , penále zkrátka příslušenství pohledávky neodpouští exekutor, ale věřitel, tedy oprávněný, a to proto, že se nejedná o nárok exekutora, ale věřitele. Proto Vám doporučuji žádost o prominutí příslušenství (tedy úroků z prodlení,..) adresovat přímo oprávněnému, tedy věřiteli a nikoli exekutorovi. Exekutorovi se tyto žádosti adresují pouze na vědomí, tedy aby věděl co se děje, ale o prominutí příslušenství pohledávky rozhoduje výhradně věřitel a je jedno, zda je pohledávka exekučně vymáhána či nikoli. Navíc tuto žádost je nutné co nejlépe odůvodnit, neboť to, zda Vám věřitel odpustí příslušenství dluhu záleží čistě na jeho uvážení. Vám nahrává, to že jistina je již uhrazena. Proto tuto žádost adresujte přímo věřiteli a nikoli exekutorovi.