Exekuce za svobodna a zúžené SJM - oprávněnost exekuce, exekučního vymáhání dluhu manžela

1 odpověď

Dobrý den,
měla bych dotaz a to ohledně exekuce mého manžela, které vznikly před manželstvím, ale také za doby, když jsme se ani neznali! Exekutor tvrdil, že ho to nezajímá a ani to, že nyní máme zúžené SJM a začal pobíhat po domě, sepisovat "výhradně můj" majetek a chtěl do večera prokázat doklady o nabytí, že je to jen moje a nabyla jsem ho před uzavřením manželství. Měli jsme za to, že uzavřením Notářského zápisu i se zveřejněním v seznamu, kde mají exekutoři povinnosti nahlížet NESMÍ ani zazvonit u mých dveří a tudíž zahájit tuto exekuci.
Nevěděla jsem, jak se chovat a nechtěla jsem ho vykázat hned od dveří, protože jsem nechtěla řešit další nepříjemnou situaci. Poraďte mi, zda měl na toto exekutor právo a zda vůbec se na toto Notářský zápis vztahuje i se zapsaným do seznamu, protože bych mu tímto i argumentovala a vykázala ho ode dveří. Chtěl do pár hodin od sepsání pro tyto věci přijet a odvézt je a pak že bych měla 30 dnů na prokázání nebo zaplacení a v tom případě by mi je vrátil zpět. Mám pocit, že jakožto "třetí osoba" jsem vůbec nemusela tohoto člověka pustit dovnitř a už vůbec aby mi šmejdil po domě a chtěla zabavovat i věci od dcery z pokoje. Předem Vám moc děkuji za Vaší odpověď. Budu Vám za upřesnění hrozně moc vděčná, protože mě to opravdu postihlo psychicky! Také jsem se dočetla o nějaké "vylučovací žalobě" můžete mi upřesnit o co se jedná nebo kdy se toto dá použít? Nebo je to věc, že když bych jí dnes (04.10.2016) někde sepsala, tak tím dokážu, že exekutor jednal protiprávně?
Ještě jednou moc děkuji za Vaše odpovědi.

Zdravím Vás, víte, již mnohokrát jsem odpovídala na dotazy budoucím manželům, kteří mi píší, že by chtěli uzavřít manželství, a jak co nejlépe ochránit svůj majetek před exekucí, kterou je postižen majetek jejich partnera (přítele či přítelkyně). Víte, ono je to složitější, Mám za to, že Váš nynější manžel měl exekuci či exekuce již před uzavřením manželstvím, proto je problematické jak nahlížet na notářské zápisy o zúžení SJM, neboť SJM ze zákona vzniká již uzavřením manželství a exekutoři by úkony směřující k zúžení zákonem stanoveného rozsahu SJM v době, kdy majetek jednoho z manželů je postižen exekucí brali za úkony, které účelově zužují postižitelný majetek, a proto k těmto právním jednáním nepřihlížejí, resp. je mají za úkony, kterým je možné odporovat, tedy napadnout jejich platnost. Z tohoto důvodu tedy exekutor pobíhal po bytě a sepisoval Vaše věci. Mám za to, že exekutor nepochybil a postupoval správně, proto po Vás chtěl, abyste mu doložila doklady o tom, že jste sepsané věci nabyla ještě před uzavřením manželství. Nezoufejte však, celá věc má řešení, a sice to, že Vy, abyste zabránila zabavení výlučně Vašich věcí, budete muset, a to do 30 dní ode dne, kdy jste se o zabavení svých věcí dozvěděla (pozor tuto lhůtu nesmíte v žádném případě zmeškat), v souladu s ust. § 68 odst. 1 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) podat k příslušnému exekutorskému úřadu, který věci zabavil podat návrh na vyškrtnutí Vašich zabavených věcí ze soupisu. Bude nutné argumentovat tak, že zabavené věci nepatří povinnému, ale Vám, že tyto věci nejsou ani součástí SJM, neboť jste je nabyla ještě před uzavřením manželství. Tato tvrzení je však nutné rovněž i doložit, a to doklady prokazujícími Vaše vlastnické právo, ale tyto doklady musí být starší než datum sňatku. Těmito doklady jsou zejména smlouvy – kupní, darovací, směnná, nájemní, úvěrové smlouvy,… dále faktury, dodací a záruční listy, poté i čestná prohlášení Vás i manžela opatřené úředně ověřenými podpisy pisatelů, kde bude jednoznačně vymezeno, jaký majetek v bytě patří Vám, a který jste nabyla před uzavřením manželství a který majetek je Váš společný. Toto čestné prohlášení je spíše doplňkovým dokladem. Tyto doklady, resp., jejich úředně ověřené kopie by sloužily jako důkazy v případě, kdy by exekutor zabavil Vaše věci v domnění, že se jedná o majetek Vašeho manžela, tedy povinného, nebo o majetek v rámci SJM. Výše uvedené doklady přiložte raději úředně ověřené, neboť exekutoři ne vždy uznají prosté kopie výše uvedených dokladů, ale již by měli uznat úředně ověřené kopie výše uvedených dokladů. Následně by o tomto návrhu rozhodoval exekutor. Kdyby Vám exekutor nevyhověl, bylo by nutné se o tyto věci soudit se soudním exekutorem, a to tak, že byste musela, do 30 dnů ode dne doručení zamítavého rozhodnutí soudního exekutora podat proti exekutorovi v souladu s ust. § 267 občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.) tzv. vylučovací žalobu. Při sepisu vylučovací žaloby by bylo vhodné být právně zastoupena advokátem. Kontakty na advokáty naleznete na stránkách http://www.advokatikomora.cz nebo na http://www.cak.cz.
Jen dodávám, že ani povinnému nelze zabavit vše. Věci, které nelze zabavit, ani povinnému jsou upraveny v ust. § 321 a § 322 občanského soudního řádu. Pokud by byly zabaveny i tyto věci, je to o důvod více, proč by se měl podat návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu, případně i návrh na zastavení exekuce ohledně těchto věcí v souladu s ust. § 55 exekučního řádu ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. d) občanského soudního řádu.