Dluh před manželstvím, zúžené SJM a exekuce nedlužícího z manželů - oprávněnost exekuce

1 odpověď

Dobrý den,
prosím Vás.
vdala jsem za dlužníka. Dostala jsem kvůli němu exekuci na účet - na plat snad díky bohu ne nebo aspoň zatím. Nicméně se jedná o dluh před uzavřením manželství, navíc máme režim odděleného SJM a navíc se jedná o dluh u všeobecné zdravotní pojišťovny VZP asi na zdravotním pojištění. Slyšela jsem, že tyto "veřejnoprávní dluhy" by ani neměly být součásti SJM. Můžete mi prosím poradit jak to tedy je a prosím poraďte jak se mohu bránit.
Na účtu jsem naštěstí peníze neměla.

Zdravím Vás, pokud se jedná o dluh manžela před uzavřením manželství, je zde řešení, a to takové, že Vy podáte návrh na zastavení exekuce dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.), s tím, že navrhnete zastavení exekuce ve vztahu k manželovi povinného, s tím, že exekuční postih manžela povinného je v tomto případě neoprávněný, neboť se v tomto případě nejedná o dluh vzniklý z tohoto manželství, ale o výlučný dluh Vašeho manžela před vznikem tohoto manželství, který není součástí SJM, což dokládáte úředně ověřenou kopií oddacího listu a dále by bylo vhodné, aby Vám Váš manžel jako další přílohu k návrhu na zastavení exekuce poskytl rovněž i kopii o vypořádání SJM s jeho bývalou manželkou a z této listiny pořídit její úředně ověřenou kopii, kterou přiložíte k návrhu na zastavení exekuce. Dále již bude nutné čekat na rozhodnutí o návrhu na zastavení exekuce.