Exekuce dlužníka žijícího v zahraničí - postup

1 odpověď

Dobrý den,
vlastním vykonatelné a pravomocné soudní rozhodnutí od českého soudu a mohu tak již podat návrh na nařízení exekuce (šlo o směnku). Problém je, že se mi mezi tím žalovaný - navíc ještě občan Slovenské republiky - odstěhoval do Velké Británie a v Česku již nemá vůbec nic, co by se dalo zabavit. Potřebuji tedy, aby orgány konaly na půdě Velké Británie, kde žalovaný pracuje buď načerno, nebo legálně s pracovním povolením.
Jaký je další postup a jaká je šance, že britské orgány exekuci na jejím území zamítnou?
Děkuji

Zdravím Vás, pokud povinný nemá na území ČR majetek, který by bylo možná zabavit nebo účet v české bance, mám za to, že by se nepodařilo nejspíš nic vymoci. V tomto případě, pokud neznáte adresu povinného ve Velké Británii, kam by mu bylo možno doručovat písemnosti, byl by tu problém i s doručováním. Další zvýšené náklady by s vyžádal úřední překlad všech listin, a to včetně exekučního titulu (příslušného rozhodnutí, na jehož základě by byla tato pohledávka po povinném exekučně vymáhána). I když by členské státy měly dle mezinárodních úmluv exekuční tituly vzájemně uznávat, vězte, že ve Velké Británii, stejně jako v USA je jiný právní systém (tzv. commnon law) než v Evropě, a proto i z tohoto důvodu by bylo nutné spoléhat na poctivost povinného, který by sám od sebe ze svých příjmů ve Velké Británii dobrovolně hradit tuto pohledávku, což je jev spíše výjimečný, ale nikoli nemožný. To, že je povinný Slovák by nevadilo, pokud by se zdržoval na území ČR, ale je-li trvale ve Velké Británii je to problém. V případě potřeby se obraťte na Exekutorskou komoru ČR, s dotazem jak v této věci co nejlépe pokračovat, webové stránky, http://www.ekcr.cz. Osobně bych tuto pohledávku po povinném v zahraničí nevymáhala a počkala bych až se vrátí zpět, protože roziko neúspěchu a zvýšených nákladů je tu o dost vyšší než v případě klasické exekuce.