Astronomický dluh nesplatitelný do konce života - jak se zbavit dluhu?

1 odpověď

Zdravím, mému známému vyčíslili dluh cca. 7.000.000 Kč za škodu kterou způsobil vozidlem bez povinného ručení. Nyní je již v exekuci. Je jasné, že dluh je pro obyčejného člověka ve věku 45 let nesplatitelný do smrti. Dá se v této situaci ještě něco dělat? Nebo je člověk již úplně ztracený? Děkuji.

Zdravím Vás, pokud Váš známý pracuje, tak má smůlu, neboť exekuci lze hradit srážkami ze mzdy. Jediné co může Váš známý udělat je požádat věřitele o odpuštění příslušenství, ale bez nároku na úspěch. Tuto žádost by měl známý náležitě odůvodnit, jako např. vysvětlit proč jezdil bez povinného ručení a jak na tom je. Popřípadě je možné zkusit i požádat o zastavení exekuce pro nemajetnost povinného dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. g) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). Jak uvádím, je možné, že návrhu nebude vyhověno, pokud Váš známý pracuje a jsou prováděny srážky ze mzdy povinného. Zde by pomohlo kdyby Váš známý nabyl větší obnos majetku nebo mu nezištně pomohli přátelé a známý, kteří by mu peníze darovali a nechtěli zpět, případně i rodina.