Nevydražení nemovitosti v exekuci - co se bude dál dít s dluhem a dlužníkem?

9 odpovědí

Jmenuji se Miroslav Xxxx a stal jsem se nedobrovolně zástavním dlužníkem, když jsem zdědil část majetku po otci, který v tom čase nebyl zatížen žádným břemenem.
Průběh případu
07. 11. 2003 sepsán notářský zápis o půjčce mému bratrovi Ladislavu Xxxxovi a by dán do zástavy rodinný dům mého otce Stanislava Xxxxa
10.06 2004 měla být splacena půjčka
25.05 2006 byl údajně vyrovnán dluh
31.05 2006 vykonán zápis o vyrovnání dluhu
05.05 2008 ověřeno vyrovnání dluhu
07.05 2008 bylo vymazáno zástavní právo
05. 11. 2008 věřitel podal návrh na exekuci
31.03 2009 umírá otec Stanislav Xxxx
23.07 2009 nabylo právní moci usnesení o dědictví (2/3 nemovitosti zdědila sestra Zdenka xxxx, 1/3 jsem zdědil já Miroslav Xxxx, náš bratr Ladislav Xxxx z dědictví nic nepožadoval) v němž nebyly zaznamenané žádné pohledávky
04.11.2009 uznesení o nařízení prodeje zástavy
06.11 2009 podáno trestní oznámení pro falšování zápisu o vyrovnání dluhu
07.04 2010 odložené vyšetřování pro úmrtí otce
15. 02. 2012 zahájení soudního jednání
09. 04. 2013 ukončeno soudní jednání nařízeno prodej zástavy
30. 01. 2014 návrh na opravu údajů v katastru nemovitostí
16.07 2014 zápis zástavního práva
14. 04. 2015; 10. 06. 2015; 10. 11. 2015 vykonaná nedobrovolná elektronická dražba – nepřihlásil se žádný zájemce.

Moje otázky:
Proč se nepokračuje v nedobrovolné dražbě?
Může věřitel žádat aby jsme my zástavní dlužníci uhradili dluh za našeho bratra?
Když budu potřebovat právní pomoc a zastupování v tomto konání, můžete mi doporučit advokáta?
Děkuji Miroslav Xxxx

Zdravím Vás, pokud se nemovitost nevydraží v prvním kole, bude patrně následovat druhé kolo dražby, ale to po nějaké době, cca po 3 - 6 měsících, možná i déle. Advokáta bych Vám doporučit mohla, ale nepíšete odkud jste či kde bydlíte. Proto Vás jen mohu odkázat na stránky kde lze nalézt kontakty na advokáty, jedná se o stránky http://www.advokatikomora.cz nebo na http://www.cak.cz. Popřípadě se tažte exekutora i na to, zda bude nařízeno druhé kolo dražby, mám za to, že by Vás informovat měl.
Pokud je povinným Váš žijící bratr, bylo by nutné vidět i usnesení o dědictví, respektive, neboť dědictví se dá odmítnout nebo se jej vzdá ve prospěch někoho, např. sourozenců. Pro podrobnosti ohledně dědictví je nutné se obrátit na kolegyni, která se dědickým právem zabývá.
Obecně mám za to, že byste neměli být nuceni k úhradě dluhu za Vašeho bratra (povinného), ale jak říkám bylo by skutečně nutné vidět a prostudovat všechny listiny k věci, proto by bylo nejlepší se skutečně obrátit na advokáta buď v místě Vašeho bydliště nebo v místě, kde pracujete.

Děkuji za odpověd, druhé kolo dražby už proběhlo to byl ten třetí dátum a další, že už nebude. já žiji na Slovensku a s advokátem mám problém, když jsem šel ke slovenskému právnikovi po delší debatě mi řekl, že se exekuční právo se vyvíjí jinak na Slovensku a jinak v Čechách, tak jsem se obrátil na advokáta na Liberecku odkud pocházím a tam je dům po mém otci, advokát mě zastupoval ve věci žaloby na určení zástavního práva, ale už by jsem se dal raději zastupovat právníkem, který v této oblasti má větší skúsenosti. Kdybych se chtě obrátit na kolegyni, která se dědickým právem zabývá, mám napsat nový dotaz a za dva týdny ho poslat? Děkuji za váš čas a ochotu mi odpovědět MH

Zdravím Vás, pokud pocházíte z Liberecka, je možné se obrátit na advokáty z Liberce, volte však raději ty, co mají zkušenosti s hromadnou správou a vymáháním pohledávek. Slovenský advokát má pravdu, neboť oba právní řády se dynamicky rozvíjejí a chápu jej, že již nestíhá sledovat legislativní změny v právním řádu ČR. Ohledně dotazu k dědickému právu, uvádím, že nový dotaz buď můžete zaslat dne 12.09.2016 při dalším příjmu dotazů, nebo jej zkuste položit i dříve a uvidíte, kdy Vám bude odpovězeno. Přeji Vám hodně štěstí a pevné nervy.

Příjemný den, ještě bych položil jednu otázku.
Když už proběhli 2 nedobrovolné dražby a byly neúspěšné, nemohli by sme požádat o vykonání dobrovolné dražby za jakoukoliv cenu a výtěžek potom odevzdali věřiteli a zbytek ať si uplatňuje u obligátního dlužníka tj, náš bratr?

Zdravím Vás, ano i to je řešení, ale vězte, že pokud by se nemovitost v dobrovolné dražbě neprodala, patrně byste hradili náklady neúspěšné dražby. Víte, pokud se jedná o nemovitosti v podílovém spoluvlastnictví, kdy je dražen jen podíl jednoho ze spoluvlastníků, tak tyto nemovitosti jsou hůře prodejné, neboť málo lidí obecně chce nemovitost v podílovém spoluvlastnictví s lidmi, které nezná.

děkuji za odpověd, nemovitost by se určite prodávala celá, s náklady počítam

Zdravím Vás, za málo. Od toho jsme tady. Doufám, že Vám vše vyjde podle představ a exekutorem se dohodnete a nemovitost bude prodána.

prosím o ještě jednu odpověd, když budeme nemovitost prodávat kupující musí jednat jenom s dražitelem, který uskutečňoval nedobrovolnou dražbu?

Zdravím Vás, pokud byste našli zájemce o nemovitost a na nemovitost by byla uvalena exekuce prodejen nemovitosti tak je skutečné nutné jednat nejdříve s exekutorem, který by dražbu pořádal, a to i o tom, zda by tuto nemovitost nebylo možné prodat zájemci za předem dohodnutých a schválených podmínek soudním exekutorem.