Proplacení dovolené v exekuci

1 odpověď

Dobrý den,
měla bych dotaz ohledně mého případu, kdy si stále myslím, že mi můj bývalý zaměstnavatel upřel nárok na minimum mzdy v případě exekuce.
U firmy jsem od října minulého roku měla nastoupit na jinou pracovní dobu, kterou jsme si měli domluvit s kolegyní a vedením. Bohužel jsem od nich nedostala docházku schválenou a tak jsem zůstávala doma. Asi v půli října jsme se sešli, ale obě strany jsme souhlasily, že pracovní poměr ukončíme k 30. září 2015.
Výplatu za září jsem si vyzvedla v hotovosti na firmě a měla by mít proplacena ještě dovolená. Takže jsem počítala, že v listopadu obdržím doplatek dovolené. Nejdříve byl uložen v hotovosti ve firmě, ale protože jsem se nemohla osobně dostavit, požádala jsem o převod na účet.
S podivem jsem zjistila, že na účet mi dorazilo pouze 153 Kč.
Odůvodnění najednou bylo, že mám exekuci a a byly mi uděleny srážky. Což chápu, ale i přeci z proplacené dovolené mi mělo zůstat životní minimum? !
Pak jsem obdržela od učetního firmy toto vysvětlení:
zde Vám zasílám vyjádření pana Ing. Ševčíka, mzdového účetního společnosti Excalibur Holding a. s. :
Paní Xxxxxxxxxx ukončila dne 30. září 2015 pracovní poměr se společností EXCALIBUR Holding a. s. Ze mzdy za měsíc září 2015 (včetně náhrady za nevyčerpanou dovolenou), byla provedena srážka ze mzdy. Při postupu provedení exekuce srážkami ze mzdy, byla zohledněna nezabavitelná částka 6.118,-Kč, která nesmí být povinnému sražena. Zářijová mzda = (čistá mzda 20371Kč, srážka 8135 Kč, doplatek 12236 Kč). Doplatek rozdělen na dvě úhrady 12083 Kč a 153 Kč. Částka 153 Kč je pouze doplatek zářijové mzdy a za pozdní úhradu se společnost omlouvá. Od měsíce října 2015 nemá paní Xxxxxxxxxxxx u společnosti EXCALIBUR Holding a. s. žádnou mzdu.
Bohužel ale na výplatní pásce dovolenou vyplacenou v září nemám, ale v 10/2015. Bohužel vyplaceno z celé částky pouze oněch 153, - Kč.
Podle výplatních pásek také nesouhlasí čistá mzda, kterou uvádí.
Bohužel je vám tu nemám možnost zaslat. Je z nic zřejmé, že čísla nesouhlasí.
Podle mého názoru, vyčíslení výše nastalo až po mém požadavku o zaslání mzdy na účet a proto nastal i ten nedoplatek. Je možné, aby firma takhle zpětně udělala takovou manipulaci s vyplacením mzdy a dovolené?
Děkuji Vám.

Zdravím Vás, zde by člověk skutečně musel všechny listiny vidět. Ale obecně uvedu toto. Pokud zaměstnanec končí pracovní poměr k 30.9.2015, tak by mu měla být vyplacena jak mzda za září a stejně tak i náhrada dovolení ve výplatním termínu po výpovědi, tedy v říjnu 2015. V listopadu 2015 by Vám tedy již nemělo být vyplaceno nic. Srážky ze mzdy by se tedy měly počítat ze součtu čisté mzdy a náhrady dovolené za zří 2015, tedy té co má být zaměstnanci vyplacena v říjnu 2015. Pokud by však při kontrole zaměstnavatel zjistil nesprávný výpočet, tedy, že zaměstnance zkrátil, měl by mu tuto částku vyplatit v následujícím výplatním termínu, případně po dohodě se zaměstnancem i dříve, a to v plné výši, neboť se jedná o odstranění zaměstnavatelova pochybení. Mám za to, že vypočíst správnou výši srážek ze mzdy a z dovolené by měl zvládnout zaměstnavatel sám a navíc z částky ve výši 153, - Kč nelze provádět srážky ze mzdy. Proto by asi bylo zajímavé vidět jak k těmto výpočtům zaměstnavatel došel. Je škoda, že neuvádíte, zda jste vdaná a kolik máte dětí. Potom bych mohla ověřit i správnost výpočtu nezabavitelné částky ze mzdy. Kdybyste byla rozvedená a děti již měla velké, tehdy je nezabavitelná část mzdy (k výplatě povinnému) nejnižší, tak při čisté mzdě ve výši 20.371,- Kč by Vám mělo být vyplaceno 12.358,- Kč, takže již zde vidím nesprávnost. Pokud máte manžela či děti byla by nezabavitelná část mzdy ještě vyšší. Jak jsem uvedla, musela bych všechny listiny, a to včetně výplatní pásky vidět. Popřípadě Vám mohu doporučit konzultaci s advokátem, kontakty na advokáty naleznete na stránkách http://www.advokatikomora.cz nebo na http://www.cak.cz.