Exekuce výživné - oprávněnost exekučního vymáhání

1 odpověď

Dobrý den.
Oprávněný podal v říjnu 2015 návrh na exekuci za neplacení výživného od roku 2005 do října 2015. Vyživovací povinnost vůči oprávněnému soud zrušil k srpnu 2011. Může tyto peníze požadovat? Já doklady o platbách jednotlivých dávek výživného zlikvidoval, protože jsem se domníval, že je už potřebovat nebudu.
Děkuji Vám. Radek

Zdravím Vás, pokud najdete rozsudek o zrušení vyživovací povinnosti k srpnu 2011, bylo by to samo o sobě důvodem pro podání návrhu na zastavení exekuce v souladu s ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. g) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.), s tím, že vyživovací povinnost zanikla k srpnu 2011, a proto by tedy výživné exekučně vymáhané od září 2011 do října 2015 je vymáháno neoprávněně, což doložíte právě úředně ověřenou kopií rozsudku o zrušení vyživovací povinnosti.
Pokud jste výživné hradil z účtu je možné zajít do banky a požádat o výpisy z účtu, pokud jste vyživovací povinnost plnil řádně, je možné její plnění doložit právě těmito výpisy z účtu, čímž byste dosáhl zastavení exekuce v celém jejím rozsahu.