Exekuce na SJM - dluh jednoho z manželů bez souhlasu druhého

3 odpovědi

Dobrý den, jsem ve složité situaci, odstěhovala jsem se od manžela, který mně psychicky i fyzicky týral. Potom následovala společenská masáž a pomluvy. Jsme v rozvodovém řízení, první stání je 17. 12. 2013. A teď mi přišel exekuční příkaz na prodej 2 domů nabytých v manželství - domy spadají do společného jmění manželů SJM. Půjčka je očividně účelová, sepsaná u notáře týden poté, co jsem se odstěhovala od manžela. Navíc manžel v době údajné půjčky měl peníze na účtech. Lze doložit. Exekutor je zainterosovaný ve stejné společnosti, jako manžel, dobře se znají.
Prosím, co mohu udělat. A jak se bránit? Děkuji moc.

Dobrý den. Aby bylo možné provést exekuci prodejem nemovitostí, musí nastat situace, kdy v exekučním řízení nebude nalezen jiný majetek, který by svou hodnotou dostačoval k uspokojení exekuce. Proto můžete exekutorovi označit jiný majetek, který lze exekučně postihnout, např. Vámi zmiňované účty. Jinou možnost nemáte, neboť exekuci lze na majetek v SJM vést i pro dluh, který vznikl za trvání manželství jen jednomu z manželů.

Děkuji, to moc pozitivní není. Účty jsou samozřejmě také již bez prostředků.

A rozporovat to nějakým vyšetřodáním (policie), dokazováním…

To je přece nezákonné, aby si takhle někdo sepsal smlouvu, aby nemusel druhého manžela vyplácet.

Co mi prosím poradíte, cítím se naprosto bezmocná.

Mám také obestavené účty v bance.

Podle zákona je možné exekuovat majetek v SJM, účty i mzdu druhého manžela. Proto Vám můžu poradit pouze pokusit se napadnout uzavřenou půjčku trestním oznámením pro trestný čin podvodu. Trestní oznámení můžete podat na nejbližší policejní služebně.