Je lepší návrh na výkon rozhodnutí nebo návrh na exekuci - neplacení výživného, alimentů

3 odpovědi

Dobrý den, bývalý manžel neplatí výživné na dceru již po dobu 7 měsíců. Podala jsem přes soud Praha 6 návrh na výkon rozhodnutí na jeho bankovní účet. Banka mu účet bude zavírat proto, že je v mínusu. Podala jsem návrh na výkon rozhodnutí u jeho posledního zaměstnavatele na jeho plat. Tam už nepracuje. Pracuje na černo, nechává si vyplácet peníze na ruku. Bydliště má na městském úřadě jako bezdomovec. Bydlí u své přítelkyně se kterou má další děti. Mám podávat návrh na výkon na jeho majetek? Nevím na co?
Údajně nemá práci. Údajně bydlí na úřadě. Pracuje za hotové na ruku, žije si normálně, u přítelkyně. Prý žádný majetek nemá, auto převedl na přítelkyni. Pomůže mi exekuce? Neplatila bych ještě navíc za jejich práci, bez toho abych něčeho dosáhla? Podala jsem trestní oznámení pro zanedbání povinné výživy. Papírů mám hodně, ale peníze od něj dosud žádné. Co můžu dělat dál? Děkuji moc. S.

Dobrý den. Exekuce je efektivnější než výkon rozhodnutí, pokud víte, že pracuje tzv. načerno, je pravděpodobné, že exekuce nebude bezúspěšná. Dopředu říct, že exekutor vymůže peníze z člověka, kterého ani neznám, je ovšem hádáním z křišťálové koule a nikdo Vám to nemůže stoprocentně potvrdit ani vyvrátit. Můžete zkusit vymožení pohledávky formou trestního oznámení za spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy, neboť je splněna podmínka neplnění vyživovací povinnosti po dobu delší než čtyři měsíce. Zde je zaveden institut účinné lítosti, podle kterého trestnost činu zaniká, pokud dojde k úhradě dlužné částky do vyhlášení rozsudku v I. stupni, což pachatele motivuje k zaplacení dlužné částky.

děkuji za zaslanou odpověĎ. pokud bych to postoupila exekutorskému úřadu, co mám uvést jako zaměstnavatele. mění ho poměrně často a já přesně nevím, kde bude v tu dobu pracovat. dále je jinak nemajetný, bydlí na úřadě. ale jezdí autem, které přepsal na přítelkyni. trestní oznámení jsem podala. za jak dlouho můžu očekávat soud? děkuji

Exekutor zašle dotaz na Českou správu sociálního zabezpečení a aktuálního zaměstnavatele si zjistí sám, Vy žádného zaměstnavatele uvádět nemusíte. Za jak dlouho bude soud ohledně zanedbání povinné výživy nelze stanovit, v procesním právu nejsou stanoveny lhůty pro konání soudních řízení.