Exekuce a podlužnická žaloba proti zaměstnavateli dlužníka

1 odpověď

Dobrý den,
prosím o radu ve věci neplacení dlužného výživného ze strany bývalého zaměstnavavtele mého bývalého manžela. Poslední běžné výživné mi přislo v září 2013 ve výši 3.300, -kč, jak je soudem stanoveno. Na výživném mi bývalý manžel dlužní přes 160.000 Kč. Dlužné výživné nebylo strháváno vůbec, ačkoliv si myslím, že platem na toto manžel finančně dosáhl. Je možné ještě nyní podat podlužnickou žalobu a zjistit příjem bývalého manžela, i když už u tohoto zaměstnavatele měsíc nepracuje? Kontaktovala jsem exekuční oddělení, ovšem bývalý zaměstnavatel tvrdí, že dlužné výživné soudem nedorazilo, což je samozřejmě lež, jelikož byl podán návrh na výkon rozhodnutí pro běžné i dlužné výživné.
Můžete mi prosím poradit, jak mám nyní postupovat?? Vše si hlídám sama již 22 let, ale nikde se většinou nemohu dovolat spravedlnosti. Bývalý manžel je v klidu. Je nyní veden u probační a mediační služby do 5/2015, byl trestán právě za úmyslné zanedbání povinné výživy, výživné stejně již od září 2013 opět nehradí a nic se neděje.
Prosím poraďte mi.
Velmi Vám děkuji za Váš čas a ochotu mi pomoci.

Dobrý den. Možnost podat poddlužnickou žalobu závisí na skutečnosti, zda byl zaměstnavatel opravdu povinen provádět srážky ze mzdy. Jako oprávněná můžete soudu podat návrh na určení výše srážek v příslušném výplatním období podle § 288 občanského soudního řádu. V návrhu musíte uvést identifikaci oprávněného a povinného, spisovou značku, musíte uvést soud (názvem a adresou sídla), dále musíte uvést za jaké výplatní období toto zjištění požadujete. Až poté by byl prostor pro podání poddlužnické žaloby podle § 315 občanského soudníh řádu. Ohledně zjištění, zda bývalému zaměstnavateli dorazil návrh na výkon rozhodnutí navrhuji nahlédnout do spisu, kde by mělo být případné doručení doloženo. Do budoucna navrhuji neřešit věc podáváním návrhu na výkon rozhodnutí, ale návrhem na nařízení exekuce, neboť je pro oprávněného méně administrativně náročný a z hlediska postupu vymáhání rychlejší a efektivnější.