Promlčení exekuce, promlčecí lhůta u exekuce

3 odpovědi

Dobrý den. Existuje nějaká promlčecí lhůta na exekuce jako je například 10 let u neobnovených soudních rozsudků? A dá se někde zjistit jestli je proti mě exekuce vedená, když dluh vznikl ještě za společné republiky na Slovensku a teď jsem občanem ČR?

Dobrý den. Pojem neobnovený soudní rozsudek jsem nikdy neslyšel, patrně máte na mysli situaci, kdy od právní moci rozsudku uběhne lhůta 10 let. Exekuci lze nařídit kdykoliv v této lhůtě, poté je již nárok z pravomocného exekučního titulu promlčen. Jestli je exekuce proti Vám vedena zjistíte z centrální evidence exekucí na serveru: ODKAZ. Že dluh vznikl na Slovensku nemá na věc vliv, řízení se v ČR řídí českým právem.

Zle jsem dotaz jako host 319 formuloval. Konkrétně před r. 2003 jsem byl pravomocně odsouzen ve 2 případech k úhradám dluhů vůči soukromým objektům ve výši jistiny 80 a 200 tisíc korun. Jelikož na původní slovenské adrese se od rozvodu v roce 2004 nezdržuji a poštu jsem od té doby nepřebíral (ale vím, že tam chodily doporučené listy od slovenských exekútorů) a v CZ mám adresu na městském úřadě kde nemám také přehled o došlé poště, tak bych teď potřeboval zjistit jestli se na takový případ vztahuje nějaká promlčecí doba aby moje manželka a děti v rámci dědičského konání neskončili jednou s exekutorem na krku. Děkuji za odpověď.

Ohledně promlčecí doby platí to co bylo uvedeno v předešlé odpovědi. Ohledně dědického řízení platí, že pohledávky neuvedené v usnesení o dědictví nelze nadále vymáhat. Tato věc se bude případně řešit až v dědickém řízení. Pokud však nezemřete dříve než za deset let, budou pohledávky dávno promlčené.