Exekuce dluhu a penále u VZP - nepřiměřené navýšení nákladů exekuce

1 odpověď

Exekuční jednání s VZP: od 2001 - 2007 nebylo uhrazené pojistné pro VZP a vznikl tak dluh pojistné 30.902 Kč a penále 27.119 Kč tedy celkem 60.021 Kč. Dále od roku 2007 - 2009 tedy za 19 měsíců mi napočítali dluh pojistné 76.468 Kč a penále 85.819 Kč tedy celkem 164.287 Kč za 19 měsíců.
Začal jsem pracovat od roku 2009 a bylo mi uložená exekuce od VZP 2/3 ze mzdy, tedy zůstalo mi jen životní minimum.
Zaplatil jsem 164.287 Kč a bylo mi sděleno že ještě zbývá zaplatit 60.021 Kč, tedy celkem 224.508 Kč. Další nová exekuce z VZP na 5.500 Kč. K dnešnímu dni mám zaplaceno 201.500 Kč a pořád platím dál. Není mi jasné proč za 19 měsíců mám zaplatit 2x více než za 6 let. Placení bylo řádné a v maximálních nezanedbatelných částkách. V rozhodnutí soudu znělo na částku 164.287 Kč. VZP to vše převrátila a převrací stále a nasazuje ty největší sankce, jaké jsou možné. Chci se tedy zeptat jaké mám možnosti v této věci. Není přeci možné aby za 61.800 Kč zaplatil čtvrt milionu českých korun. Je možné mi nějak pomoci? Děkuji a těším se na odpověď.

Dobrý den. Povinnost platit penále vzniká za každý den, kdy nebylo uhrazeno pojistné a to ve výši 0,05% z dlužné částky. Uvádíte, že v rozhodnutí soudu byla uložena povinnost k plnění ve výši 164.287, - Kč. Pokud tedy ve věci rozhodoval soud, byla Vám zřejmě uložena i povinnost k náhradě nákladů řízení. VZP může požadovat sankce, které jsou v souladu se zákonem, tj. výše uvedené penále. Ve Vašem případě zřejmě k ničemu protiprávnímu nedošlo.