Darování nemovitostosti nezletilé osobě, rodiče s dluhy v exekuci - hrozí zabavení nemovitosti exekutorem?

1 odpověď

Možno darovat 14ti leté vnučce byt, jejíž rodiče splácejí exekuci, aniž by došlo k zabavení darovaného bytu?
Děkuji

Zdravím Vás, zde záleží i na tom, kdo je vlastníkem bytu. Pokud rodiče, kteří mají exekuci, tak bych tento postup nedoporučovala, a to i proto, že povinný (povinní) mají ode dne nařízení exekuce zakázáno disponovat s majetkem, tj. převádět jej, vyvádět, tedy i převádět na třetí osoby, neboť tímto by zmenšovali svůj majetek na úkor uspokojení pohledávky oprávněného. Kdyby byt převedli, mohl by se oprávněný jednak domáhat prohlášení tohoto převodu za neplatné a dále by toto jednání mohlo být posouzeno i jako trestný čin zkrácení věřitele.
Pokud by tento byt nevlastnili povinní, ale například Vy, tak byt je možné vnučce darovat, nicméně s ohledem na skutečnost, že vnučka je nezletilá a z tohoto důvodu dosud nenabyla plné svéprávnosti, bylo by nutné sepsání darovací smlouvy advokátem. Kontakty na advokáty naleznete na stránkách http://www.advokatikomora.cz nebo na http://www.cak.cz.